Recenzja książki: Madeleine Miller, „Kirke”

„Kirke” skusiła mnie przepiękną okładką oraz tym, że oparta jest na motywach mitologicznych. Kiedyś interesowałam się mitologią grecką, ale potem temat ten odszedł nieco w cień. Z jednej strony trochę więc obawiałam się tej książki, ale o wiele bardziej byłam jej ciekawa. Ciekawość moją skutecznie potęgował fakt, że właściwie z każdej strony patrzyła na mnie ta ładna okładka. Wreszcie sama przeczytałam i… czy podzielam ogólne zachwyty?

Kirke, córka boga Słońca Heliosa i nimfy Perseidy od zawsze pozostaje w cieniu. Ze względu na głos śmiertelniczki i brak boskich cech wyglądu została uznana za gorszą. Większa część jej życia przebiega w samotności, a gdy odkrywa, że ma w sobie moce, o które nigdy by się nie podejrzewała, zostaje wygnana na wyspę Ajaja. Mogłoby się wydawać, że będzie to gwoździem do trumny Kirke, a jej samotności nie będzie końca, jednak zesłanie na wyspę okazuje się być dla niej początkiem nowego życia. W spokoju uczy się magii i coraz lepiej poznaje śmiertelników, którzy stają się jej bliscy…

Kirke Madeline Miller recenzja książki

Powiem od razu tak. Książka bardzo mi się podobała. Czytało mi się ją świetnie, szybko, a losy Kirke bardzo mnie zainteresowały. Daleka jednak jestem od uznania tej historii za arcydzieło czy za coś wybitnego, choć bez wątpienia wyrazy uznania autorce się należą. Koniec końców wykonała kawał dobrej roboty.

Mitologiczne motywy

Opowieść skupia się na losach Kirke od momentu jej przyjścia na świat. Czarownica sama przedstawia nam swoją historię i mówi nam o tym, jak wyglądało jej dzieciństwo w świecie bogów, co jej się przydarzało i co ja ukształtowało przez setki lat jej życia. Kirke opowiada ciekawie – są to jej wspomnienia, w których przewija się wiele postaci znanych z mitologii greckiej czy historii takich jak Odyseja. Wszystko to doskonale się ze sobą łączy, tworząc ciekawą i spójną fabułę.

O czym jest ta historia?

Choć… można by postawić tu pytanie, o czym właściwie jest „Kirke” ? To z pewnością nie jest książka, w której wiele się dzieje, a akcja warto pędzi do przodu. Nie zapominajmy, że córka słońca została zesłana na samotna wyspę, czas spędza więc przede wszystkim sama. Momentami więc nie dzieje się zbyt wiele, a fabuła bardzo niespiesznie posuwa się do przodu, przecinana kilkoma większymi wydarzeniami. Jednak styl autorki jest przy tym tak płynny, że nawet te mniej dynamiczne fragmenty czyta się przyjemnie.

Kirke Madeline Miller recenzja książki

Zakończenie – dobre czy złe?

Spotkałam się w sieci z opiniami, że zakończenie książki jest czymś WOW. Do opinii takich dotarłam jeszcze zanim sama skończyłam czytać, podświadomie więc nastawiłam się na coś spektakularnego. Koniec końców jednak otrzymałam coś, czego właściwie się spodziewałam i zakończenie było ładne, wzruszające, ale z pewnością nie było tym wielkim WOW. Sądzę, że dobrze podsumowało całą historię Kirke – i smaczku dodać tu może fakt, że to zakończenie właściwie jest otwarte, nie wiemy bowiem, co dokładnie się stało. Możemy się domyślać, że plan Kirke się powiódł i kibicować jej lub… założyć wersję skrajnie inną od tej oczekiwanej.

Podsumowując

„Kirke” to książka dopracowana, w której spotykamy wielu doskonale znanych bohaterów z mitologii greckiej. Dla mnie ogromna frajdą było napotykanie coraz to nowych znanych mi nazwisk, które odgrywały w tej opowieści ważniejszą lub nieco mniej ważną rolę. Widać jednak, że historia jest przemyślana, a sama Kirke to postać z jednej strony ciekawa… Choć zarazem przeciętna i niezbyt wyrazista. Podczas lektury spędziłam miło czas i z zainteresowaniem śledziłam losy bohaterów, jednak obyło się bez efektu wow, bez mocniejszego uderzenia. Mogę więc powiedzieć, że „Kirke” to książka dobra, którą przyjemnie się czyta, nie jest jednak z pewnością arcydziełem.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Albatros

wydawnictwo albatros

Tagged , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu pozostawienia komentarza.