Recenzja książki: „Nie zapomnij o mnie”, Anna Bińkowska

Przyznam szczerze, że nie czytam książek polskich autorów tak często, jakbym chciała. Szczególnie jeśli chodzi o kryminały, bo trochę się sparzyłam – spotkania z popularnymi pisarzami na polskiej scenie kryminalnej nie zawsze kończyły się dobrze. Z prozą pani Katarzyny Bondy, okrzykniętej królowej polskiego kryminału, zetknęłam się dwa razy i dwa razy powiedziałam NIE. Książki Remigiusza Mroza, choć początek serii z Chyłką bardzo przypadł mi do gustu, stały się dla mnie schematyczne i zbyt oderwane od rzeczywistości. Czy lektura „Nie zapomnij o mnie”, które było pierwszym moim zetknięciem z prozą Anny Bińkowskiej, okazała się podobnym fiaskiem? Powiem od razu, że zdecydowanie nie. I całe szczęście.

Rzecz cała rozpoczyna się w momencie, gdy zostaje zamordowany baletmistrz i choreograf Baletu narodowego, Peter Simon. Śledztwo prowadzi dwójka policjantów, Iga Mirska i Jacek Budryś. Początkowo wygląda to na włamanie, jednak sprawa wcale nie jest tak oczywista. Tropy i ślady zebrane na miejscu zbrodni oraz zeznania osób związanych z mężczyzną wyznaczają kilka kierunków śledztwa, ale w tej sprawie wszystko jest tajemnicze. Każdy coś ukrywa, a im bardziej postępuje śledztwo, tym więcej układów i tajemnic rządzących światem baletu wychodzi na jaw…

Nie zapomnij o mnie, Anna Bińkowska, recenzja książki. blog książkowy iambiblioholic

Obyczajowo, ale nieprzegadanie 

„Nie zapomnij o mnie” to książka, którą czyta się świetnie. Od samego początku mi się spodobała, nawet gdy nie działo się za wiele. Autorka potrafi ciekawie opisywać rzeczywistość i do warstwy kryminalnej tworzyć również interesującą podbudowę obyczajową. Nie jest to bynajmniej nudne i nie dłuży się, jak chociażby w przypadku „Pochłaniacza” Bondy. Tu przez kolejne strony się płynie, chcąc  wiedzieć, co stanie się dalej.

Intrygujący bohaterowie

Na uwagę zasługują także bohaterowie wykreowani przez autorkę. Każdy z nich jest ciekawie przedstawiony, ma charakter, jakąś swoją historię, wady i zalety. Bohaterowie nie są papierowi, ale tacy jak zwykli ludzie, których spotykamy każdego dnia. Irytować mogą jedynie ksywki postaci – jak na przykład Cinek, bo nieco dziwnie czyta się coś takiego na papierze, choć z drugiej strony w realnym życiu często mamy podobne przezwiska.

Mnogość wątków

Początkowo może się wydawać, że ta książka składa się z wielu wątków, które nie mają ze sobą większego powiązania. Z czasem okazuje się jednak, że jest wręcz przeciwnie, a wszystko się ze sobą łączy w bardzo interesujący sposób. I choć sprawca zamieszania jest mocno zasugerowany dość wcześnie, nie wiadomo, kim on jest ani jaki ma związek z całą sprawą. Wszystko wyjaśnia się stopniowo. Jest to także zasługa narracji. Zdarzenia obserwujemy bowiem, towarzysząc różnym bohaterom, dzięki czemu mamy ogląd na sprawę z kilku perspektyw i sami możemy dojść do tego, kto jest kim i jaki miał udział w sprawie. Lektura dzięki temu jest ciekawsza.

Nie zapomnij o mnie, Anna Bińkowska, recenzja książki. blog książkowy iambiblioholic

Sama intryga opracowana jest świetnie. Widać, że autorka dokładnie wszystko przemyślała i nawet pozornie nieznaczące wątki ostatecznie mają znaczenie. Historia jest ciekawa – nie spotkałam się jeszcze z opowieścią kryminalną, która dzieje się w świecie polskiego baletu. Środowisko to zostało ciekawie przedstawione, choć wiadomo, że jest to fikcja literacka, a nie reportaż. Chociaż… Kto wie, co dzieje się za kulisami… 😉

Podsumowując…

To chyba będzie kolejna krótka recenzja na tym blogu, ale co więcej pisać, jeśli książka jest dobra i warta przeczytania? Z pewnością spodoba się fanom kryminałów, którzy lubią poznać bohaterów, o których czytają. Wielbiciele skomplikowanych fabuł, w których wszystko łączy się w intrygującą historię także będą zadowoleni. Nie ma tu co prawda akcji pędzącej niesamowicie szybko, ale i tak „Nie zapomnij o mnie” wciąga. I warto dać się porwać tej historii.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu WAB. 

 

 

Tagged , , , , , , ,

1 - dołącz do dyskusji na temat “Recenzja książki: „Nie zapomnij o mnie”, Anna Bińkowska

  1. „Nie zapomnij o mnie” to bardzo misternie utkana intryga, w której rozrzucone puzzle powoli łączą się w całość. Wciąga i nie pozwala odłożyć się na półkę. 🙂 Polecamy wraz z Tobą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu pozostawienia komentarza.