„Dziewczyna bez skóry” – Mads Peder Nordbo

„Dziewczyna bez skóry” jest pierwszą książką duńskiego pisarza Madsa Pedera Nordbo na polskim rynku wydawniczym, choć wydał wcześniej już kilka powieści. Autor podbił rynki światowe, a prawa do wydania „Dziewczyny” zostały sprzedane do 14 krajów w bardzo krótkim czasie. Czy tytuł ten został takim hitem zasłużenie? O tym poniżej.

Matthew stracił żonę i nienarodzoną córkę w tragicznym wypadku. Próbując pozbierać się po tych wydarzeniach, przenosi się do Nuuk, niewielkiego miasteczka na Grenlandii, gdzie przyjmuje posadę dziennikarza w lokalnej gazecie. Pewnego dnia redakcją wstrząsa wieść, że w lodowcu odnaleziono zmumifikowanego wikinga, a Matthew zostaje oddelegowany do relacjonowania odkrycia, które ma być sensacją na skalę światową. Niestety jednak, kilka dni po odkryciu policjant pilnujący mumii zostaje zabity, a tajemniczy człowiek z lodu ginie bez śladu. Matthew, próbując dociec, co się stało, trafia na ślad niewyjaśnionych, brutalnych morderstw sprzed 40 lat. W prywatnym śledztwie pomaga mu młoda dziewczyna, która niedawno opuściła więzienie po odsiadce wyroku za zabójstwo. Czy możliwe jest, że stare sprawy w jakiś sposób łączą się z zabójstwem funkcjonariusza? I gdzie w tym wszystkim jest zmumifikowany mężczyzna?

Mads Peder Norbdo - Dziewczyna bez skóry, recenzja na blogu książkowym iambiblioholic, welkinson recenzuje

Zimno, coraz zimniej…

Akcja powieści dzieje się w niewielkim miasteczku Nuuk na Grenlandii. Nigdy wcześniej nie czytałam nic, co działoby się w tym miejscu, ale podczas lektury „Dziewczynę bez skóry” poczułam się tak, jakbym tam była. To jedna z najmocniejszych stron powieści. Atmosfera Grenlandii i jej klimat zostały oddane fantastycznie. Wiele opisów krajobrazów, lodowców, a także zwyczajów mieszkańców pozwoliło przybliżyć czytelnikowi życie w tym miejscu. Aż chce się tam pojechać!

Inspiracja?

Podczas lektury „Dziewczyny bez skóry” nasuwały mi się skojarzenia z doskonale znanym fanom kryminałów i thrillerów cyklem Millenium. Sam autor nie ukrywa inspiracji tą serią i inspirację tę widać. Przede wszystkim dotyczą one pary głównych bohaterów: Matthew jest dziennikarzem, który poszukuje rozwiązania sprawy sprzed lat, w dziwny sposób wiążącej się z obecnymi wydarzeniami. Pomaga mu bardzo charakterna i oryginalna zarówno w wyglądzie, jak i w sposobie bycia kobieta – Tupaarnaq. Brzmi znajomo? Do tego dochodzi fakt, iż rzecz cała opiera się o przemoc wobec kobiet… Jednak na tym podobieństwa się kończą, a autor stworzył wiele pozornie niemających ze sobą nic wspólnego wątków, które wprowadzają powiew świeżości.

Wielu bohaterów

Przez powieść przewija się wielu bohaterów. Mamy główną dwójkę, czyli Matthew i Tupaarnaq, którzy mają doskonale nakreśloną historię oraz wyraziste charaktery – szczególnie dziewczyna. Wokół nich pojawia się jeszcze wiele innych mniej i bardziej ważnych osób, które nieco giną w tle, a ich mnogość i skomplikowane nazwiska mogą nieco utrudniać nadążenie za fabułą. Nie jest to jednak niewykonalne. Z czasem jednak okazuje się, że wiele z tych osób ma swoje historie i tajemnice, które w jakiś sposób łączą się w całość, choć nikt się tego nie spodziewał.

Mads Peder Norbdo - Dziewczyna bez skóry, recenzja na blogu książkowym iambiblioholic, welkinson recenzuje

Przeszłość i teraźniejszość

Narracja prowadzona jest z dwóch perspektyw czasowych. Wydarzenia poznajemy raz towarzysząc Matthew, a potem autorowi pewnego intrygującego dziennika, cofając się 40 lat wstecz. Momentami dzieje się tak dużo w obu liniach czasowych, że trudno za wszystkim nadążyć, jednak obie historie nie tylko się ze sobą przeplatają, ale również uzupełniają.

W „Dziewczynie bez skóry” jest wiele wątków, kilka spraw z przeszłości oraz z teraźniejszości. Pozornie nic się ze sobą nie wiąże, jednak każde wydarzenie ma znaczenie i widać, że fabuła została dokładnie przemyślana. A jest ona dość skomplikowana, jednak z czasem wszystko zaczyna się układać – przeszłość łączy się z teraźniejszością w interesujący sposób. Im dalej posuwa się cała historia, tym szybciej gna akcja, dzieje się coraz więcej, my coraz więcej rozumiemy, a historia wciąga, angażuje i wywołuje emocje oraz ciekawość – co będzie dalej i jak to się skończy? Odkrywanie fabuły przypomina puzzle, które z czasem zaczynają się układać, choć wydawałoby się, że wcale do siebie nie pasują.

Warto też zaznaczyć, że autor na warsztat wziął tematykę brutalną i smutną zarazem, ponieważ wiele tu opiera się o przemoc wobec kobiet czy raczej – wobec dziewczynek. Intryga, którą wymyślił, jest przerażająca i nie chodzi tu nawet o liczbę trupów. Najbardziej przeraża bestialstwo ludzi i ich okrucieństwo wobec drugiego człowieka.

Nie jest jednak idealnie

Choć sam pomysł na historię i poprowadzenie fabuły zasługuje na pochwałę, to kilka zarzutów musi się w tym miejscu pojawić. Przede wszystkim – opisy. I tak, wiem, że pisałam, że mnogość opisów pozwala odczuć klimat Grenlandii niemal na własnej skórze, jednak momentami są one zbyt dokładne i dotyczą całkiem nieistotnych dla fabuły spraw. Cała akcja przez to traci rozpęd. Przeszkadzały mi również obecne w tekście literówki, których trochę naliczyłam…

Mads Peder Norbdo - Dziewczyna bez skóry, recenzja na blogu książkowym iambiblioholic, welkinson recenzuje

Zawrę tu również ostrzeżenie dla wrażliwych czytelników. Morderstwa opisywane na kartach tej powieści są brutalne, a same opisy drastyczne, warto więc mieć to na uwadze. Ja nie zaliczam tego do minusów, ponieważ dodawało to pikanterii całości, jednak warto mieć ten fakt na uwadze, rozważając lekturę.

Nie zmienia to jednak faktu, że „Dziewczynę bez skóry” czyta się dobrze, z zaangażowaniem. Historia wciąga i ciekawi, a mnogość wątków, które tak dobrze się ze sobą wiążą zaskakuje. Jest to zatem przyjemna lektura, którą polubią szczególnie fani zagadek i tajemnic sprzed lat, które powoli się wyjaśniają i w ciekawy sposób wiążą w całość. Dla mnie była to lektura przyjemna.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Burda Książki.

Tagged , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu pozostawienia komentarza.