Powiew orientu. „Pikantne historie dla pendżabskich wdów” – Balli Kaur Jaswal

Pikantne historie wprost z pachnących kardamonem i curry Indii? Czemu nie! Najnowsza powieść Balli Kaur Jaswal, „Pikantne historie dla pendżabskich wdów”, to mieszanka obyczajowej opowieści z dodatkiem erotyki oraz kryminału, którą czyta się świetnie! A dlaczego – o tym niżej.

Nikki, córka indyjskich imigrantów, pracuje w londyńskim barze. Dziewczyna zdecydowanie woli zachodni, nowoczesny styl życia niż tradycyjny, sikhijski i dystansuje się od społeczności. Gdy jednak pewnego dnia, będąc w świątyni, trafia na ogłoszenie o pracę jako nauczyciel kreatywnego pisania, postanawia spróbować. Szybko jednak okazuje się, że jej kursantki, mniej lub bardziej konserwatywne Pendżabki, oczekują od niej zupełnie czegoś innego niż kursu kreatywnego pisania – w większości nie umieją czytać ani pisać w ogóle. Nikki próbuje nauczyć je podstaw, lecz z biegiem czasu zajęcia przeradzają się w odczyty historii wymyślanych przez kobiety, często dość pikantnych… Wszystko jest jednak objęte ścisłą tajemnicą, a przynajmniej do czasu. Wraz z pogłoskami na temat zajęć, w społeczności zaczynają krążyć plotki o tajemniczej śmierci pewnej nowoczesnej kobiety, a skandal, który może wybuchnąć, zagrozi wszystkim.

Pikantne historie dla Pendżabskich wdów - Balli Kaur Jaswal, recenzja. Blog iambiblioholic, welkinson recenzuje

„Pikantne historie dla pendżabskich wdów” to przyjemna obyczajowa historia, której bohaterami są indyjscy emigranci mieszkający w Anglii. Osadzenie akcji w takich realiach jest niezwykle ciekawe – bo choć wiele osób goni za zachodnimi trendami, równie wiele woli żyć zgodnie z tradycją sikhijską. I właśnie te tradycje mamy szansę dzięki „Pikantnym historiom” odkryć. Ta książka to podróż do dalekiego kraju bez wychodzenia z domu, szansa na poznanie zwyczajów Pendżabczyków, a także przyjrzenie się, jak bardzo są przywiązani do swojej kultury i obyczajów, nawet jeśli nam wydają się dziwne i niecodzienne. A to wszystko okraszone ciekawą historią, interesującymi opowieściami z nutą pieprzu, a także akcją i wątkiem kryminalnym.

Fabuła powieści skupia się wokół kobiet i stanowi próbę pokazania, że każda kobieta ma swoje pragnienia, nawet jeśli na co dzień nie bardzo może je wyrażać. Odkrycie, w jaki sposób mówić o swoich potrzebach, jest niezmiernie ważne. Autorka pokazuje to poprzez historie opowiadane przez uczestniczki zajęć Nikki, które pozornie są skromne, tradycyjne i konserwatywne, ale jednak mają swoje potrzeby i wyzwalają się dzięki opowieściom snutym na zajęciach. A odkrycie w sobie tych pragnień, ośmielenie się i mówienie o nich może wiele zmienić na lepsze…

Pikantne historie dla Pendżabskich wdów - Balli Kaur Jaswal, recenzja. Blog iambiblioholic, welkinson recenzuje

Bohaterowie opowieści Jaswal są dobrze nakreśleni. Autorka tak przedstawiła osoby żyjące w innej kulturze, że bardzo łatwo dostrzec różnice między naszym światem a tym, w którym żyją postaci z powieści. Jest to pouczające doświadczenie. Jednocześnie każda z kobiet ma swój charakter, każda jest inna i każdą można lubić – lub też nie.

W tej historii przewija się także wątek kryminalny. Na początku jest tajemnica, która intryguje główną bohaterkę, a także i czytelnika. Wraz z rozwojem opowieści dowiadujemy się coraz więcej, sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca, aż w końcu zaczyna się dziać! Napięcie rośnie. Wątek ten jest ciekawym dopełnieniem historii o pendżabskich wdowach i ciekawie się z nim łączy.

Jak sugeruje tytuł, w książce przytaczane są również owe pikantne historie, są jednak raczej dodatkiem, niż główną częścią fabuły. Jest to erotyka delikatna, nieprzesadzona, a ich fabuła osadzana jest w realiach sikhijskich i często stanowią łamanie tabu, jakim jest seks czy przyjemność z niego odczuwana. Ciekawe są określenia, których wdowy używają, by nazwać intymne części ciała – wszystko dlatego, że w ich języku nie istnieją słowa, które konkretnie je charakteryzują. To również pokazuje znaczenie życia seksualnego w społeczności sikhijskiej.

Pikantne historie dla Pendżabskich wdów - Balli Kaur Jaswal, recenzja. Blog iambiblioholic, welkinson recenzuje

Owe opowiadania to nić, wokół której osnuta jest fabuła. To nie tylko fantazje kobiet, które straciły mężów – one mają moc, mogą zmieniać życie wielu osób, które do tej pory nie zdawały sobie sprawy z tego, że mogą czerpać przyjemność w sypialni czy też wstydziły się o tym mówić bądź sądziły, że nie wypada. One odmieniają zarówno osoby, które piszą, jak i tych, którzy je czytają.

„Pikantne historie dla pendżabskich wdów” to zderzenie Pikantne historie dla Pendżabskich wdów - Balli Kaur Jaswal, recenzja. Blog iambiblioholic, welkinson recenzujeżycia, jakie znamy, wolności także w sferze seksualnej, z zamkniętą społecznością sikhijską, wierną tradycji, gdzie wiele tematów to wciąż tabu. Jest to lektura ciekawa, dostarcza rozrywki podczas czytania, wywołuje uśmiech, ale pod przykrywką lekkiej, rozrywkowej opowieści kryją się tematy trudniejsze i poważniejsze. Dzięki lekturze można nie tylko poszerzyć swoje horyzonty, poznać inną  kulturę i zwyczaje, ale także pomyśleć nad sytuacją kobiet w różnych rejonach świata oraz nad tym, jak ważna jest umiejętność wyrażania swoich pragnień i jak wiele może taka umiejętność zmienić…

„Pikantne historie dla pendżabskich wdów” to interesująca opowieść pachnąca orientalnymi przyprawami, z której emanuje klimat Indii. Nuta erotyki, nieco kryminału, odrobina romansu i szczypta humoru  – oto przepis na świetną powieść!

Za egzemplarz do recenzji dziękuje wydawnictwu Czarna Owca.

Tagged , , , , , ,

4 - dołącz do dyskusji na temat “Powiew orientu. „Pikantne historie dla pendżabskich wdów” – Balli Kaur Jaswal

  1. Dostrzezone w donejcie na strimie Magicala. Instagram zachecil do zajrzenia tutaj – przy dluzszej chwili poczytam Twoje recenzje. Bardzo milo tutaj 🙂

    1. Właśnie się dowiedziałam, że mój facet coś kombinował na tym streamie z moim Instagramem 😀 ale miło, że do mnie trafiłaś i cieszę się bardzo, że Ci się tu podoba 🙂 rozgość się 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu pozostawienia komentarza.