Czy to już obsesja? Magda Stachula – „Idealna

Bywa tak, że związki się rozpadają. Bywa tak, że partnerzy gubią się we wzajemnych oskarżeniach. Bywa też i tak, że ktoś wykorzystuje sytuację do swoich niecnych celów… Tak właśnie w skrócie można opisać debiut Magdy Stachuli. Czy udało jej się stworzyć trzymający w napięciu thriller psychologiczny?

Anita prawie nie wychodzi z domu. Jej małżeństwo ma się coraz gorzej, a wszystko przez to, że nie może zajść w wymarzoną ciążę. Małżonkowie oddalają się od siebie, stając się dla siebie niemalże obcymi osobami. Anita szuka pociechy w podglądaniu ludzi przez miejskie kamery – najbardziej spodobała jej się Praga i pewna para, którą wypatrzyła na przystanku. Powoli obserwowanie ich staje się jej obsesją. Jednak gdy zaczyna w swoim domu znajdować przedmioty, które z całą pewnością nie należą do niej, sytuacja staje się niebezpieczna. Czy Anita zaczyna wariować? Czy też istnieje ktoś, kto chciałby, by tak myślała?

Idealna Magda Stachula recenzja welkinson iambiblioholic

„Idelana” to debiut Magdy Stachuli i – muszę przyznać – debiut całkiem udany. Ciekawa historia, zaskakujące zakończenie i oryginalny pomysł na intrygę to coś, co czytelnik odnajdzie w tej książce. Do tego skomplikowane relacje międzyludzkie, wzajemne oskarżenia i obsesje… Brzmi zachęcająco?

„Idealna” zapuszcza się na tereny thrillera psychologicznego, przedstawiając znaną doskonale z książek takich jak „Zaginiona dziewczyna” czy „Dziewczyna z pociągu” historię gierek i wojen między małżonkami. Anita i Adam uwikłani są w małżeńskie tajemnice, nieporozumienia, zaplątani są we własne myśli, wpadają w obsesję i wzajemnie się obwiniają za rozpad związku. To temat popularny w literaturze, ale przyznać trzeba, że przedstawiony interesująco. Autorka świetnie uchwyciła brak porozumienia między bohaterami i to, jak różnie odbierają te same sytuacje, jak odmienne emocje im towarzyszą.

„Idealna” to z jednej strony historia o rozkładzie niegdyś dobrze dobranego i udanego związku, a z drugiej próba psychologicznej analizy osoby starającej się bezskutecznie o dziecko. Z czasem przeradza się to wręcz w obsesję, a jeśli nie można rozmawiać o niczym innym, a małżeństwo staje się tylko środkiem do spłodzenia upragnionego dziecka, coś zdecydowanie jest nie tak. Dzięki narracji pierwszoosobowej z punktu widzenia kilku bohaterów, można dobrze poznać to, co każdemu z nich siedzi w głowie. Można ich też oceniać, choć to dość trudne – w przypadku bohaterów tej powieści jednoznaczna ocena nie jest do końca możliwa, bo nie ma tu krystalicznie czystych bohaterów. Każdy ma coś za uszami, każdy ma swoje racje i każdego można także zrozumieć, jak i potępiać jego zachowanie. Postacie są zatem zbudowane ciekawie, mają rys psychologiczny dość wyraźnie zarysowany, mają wady i zalety, są więc w tym wszystkim ludzcy, prawdziwi, jak ludzie z sąsiedztwa.

Idealna Magda Stachula recenzja welkinson iambiblioholic

Mamy do tego wszystkiego tajemnicze wydarzenia: Anita znajduje w domu coś, co do niej nie należy. Czy ona zaczyna wariować? Czy też ktoś ją prześladuje? Atmosfera jednak nie jest wcale gęsta, a i dreszczyku emocji próżno tu szukać. Więcej w „Idealnej” obyczajówki i psychologii, niż pełnokrwistego  thrillera.

Pomysł na zagadkę jest niezmiernie ciekawy i oryginalny, jednak zarazem także przewidywalny, co może wydać się hipokryzją. Jednak jest to kwestia poprowadzenia historii w ten sposób, że szczegóły pozwalające złożyć wszystko w całość wychodzą znacznie wcześniej, niż finalne zdradzenie przez autorkę prawdy. Z tego względu co bardziej uważny czytelnik bez problemu rozwiąże zagadkę wcześniej, niż by to miało wynikać z konstrukcji historii. Jednak, mimo tej przewidywalności, opowieść czyta się z zainteresowaniem do samego końca. Ciekawość, co będzie dalej, w pewnych momentach się pojawia i nie opuszcza do samego zakończenia, który to jest nieco zaskakujące.

Na pochwałę zasługuje to, jak zręcznie autorka połączyła pozornie obce i kompletnie niemające ze sobą związku postacie. Im bliżej końca, tym bardziej wszystkie wątki, wszystkie postacie łączą się ze sobą i tworzą spójną całość, by w kulminacyjnym momencie wszystko się ostatecznie wyjaśniło.

 „Idealna” to debiut ciekawy i warty poznania, szczególnie jeśli ktoś lubi historie małżeńskich wojen i toksycznych bohaterów uwikłanych w nie mniej toksyczne związki. Historia spodoba się także tym, którzy zamiast dużej dawki emocji poszukują opowieści skupiających się na psychologii z elementami obyczajowymi. Natomiast ci, którzy lubują się w kryminałach i thrillerach z krwi i kości, mogą poczuć się nieco zawiedzeni faktem, że zagadka, choć oryginalna i ciekawa, rozwiązuje się zdecydowanie zbyt szybko. Trochę trąci to niestety zmarnowanym potencjałem, a szkoda, bo mogło być jeszcze lepiej.

Książkę miałam okazję przeczytać dzięki Book Tour u Miłość do czytania, dzięki!

Tagged , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu pozostawienia komentarza.